Црква „Св. Никола“ - Прострање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°21′27.09″N 20°59′33.11″E / 41.3575250° СГШ; 20.9925306° ИГД / 41.3575250; 20.9925306Координати: 41°21′27.09″N 20°59′33.11″E / 41.3575250° СГШ; 20.9925306° ИГД / 41.3575250; 20.9925306
Место Прострање
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1858
Живопис 1889
Зограф Коста Анастасов од Крушево
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во селото Прострање.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во северозападниот раб на селото, во подножје на рид. Околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1858 година.[2]

Иконостасот и иконите се дело на зографот Коста од Крушево, изработени во 1889 година.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Кичевија - Тома Смиљаниќ (1926) - Кичево“. Кичево. 2018-05-16. Посетено на 2018-11-25.
  3. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2019-01-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]