Црква „Св. Атанасиј“ - Прострање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°21′32.4″N 21°00′05.4″E / 41.359000° СГШ; 21.001500° ИГД / 41.359000; 21.001500Координати: 41°21′32.4″N 21°00′05.4″E / 41.359000° СГШ; 21.001500° ИГД / 41.359000; 21.001500
Населено место Прострање
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изградба 1970-ти
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — помала селска црква во селото Прострање.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во близина на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1970-тите години на темели од стара црква.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. конс. 2019-01-26.