Црква „Св. Марена“ - Велмевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Марена
Sveta Marena vo Velmevci.jpg

Поглед кон времениот параклис

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Населено место Велмевци
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Марена — средновековна црква во урнатини во демирхисарското село Велмевци.[1]. Според истражувањата црквата е изградена уште во римско време. Црквата има три периоди: римско време (пред околу 1600 години), па потоа е разорена од варварските наезди и цели 3 века стоела уништена, околу 10 век е повторно обновена, па пак разорена и последно подигната и разорена е веројатно пред самото доаѓање на османлиските Турци и уништена од самите нив, кога во цел регион биле уништени многу православни храмови. Постои иницијатива за возобновување на црквата, но се чека целиот локалите да биде истражен.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Трета кичевска парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2011-01-14.
  2. Krasimira Ilievska, Vladimir A. Mošin (1988). Spomenici za srednovekovnata i ponovata istorija na Makedonija (изд. 5.). Arhiv na Makedonija.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]