Црква „Св. Никола“ - Брждани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција во Копачка 147.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°26′50.17″N 20°54′32.9″E / 41.4472694° N; 20.909139° E / 41.4472694; 20.909139Координати: 41°26′50.17″N 20°54′32.9″E / 41.4472694° N; 20.909139° E / 41.4472694; 20.909139
Населено место Брждани
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1872
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во селото Брждани.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена североисточно од селото, во планинскиот дел, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена кон крајот на XIX век.

Денешната црква е изградена во 1872 година. Оваа година е врежана на една камена плоча вградена во подот на црквата и всушност е еден од малкуте извори што говорат за црквата и нејзината историја.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата претставува типичен споменик од времето на преродбата. Изградена е како еднокорабна базилика со валчест свод и една широка калота над наосот. Апсидата е петстрана и обликувана со архиволти. Црквата не била вкопана во земја и во неа се влегува качувајќи се по неколку скали.[3]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Фрескоживописот во олтарната зона на црквата бил изведуван од страна на Аврам Дичов во 1874 година.[3]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Најстарите икони во црквата потекнуваат од 1849 година и се дело на познатиот мајстор Дичо Зограф. Истите веројатно припаѓале на постарата црква, која во 1872 година е обновена и проширена. Доказ за тоа се наоѓа и во престолните икони на Христос, Богородица и Јован Претеча, кои имаат издолжена форма.[3]

За обновената црква бил изработен и нов, значително поголем иконостас со расчленета структура и нови престолни икони сликани непосредно пред 1872 година од непознат зограф. Старите престолни икони на Дичо Зограф биле отстранети и поставени во олтарниот дел на црквата, а само шест икони со претстави на апостолите нашле место во новиот иконостас.[3]

Во 1874 година за целосно довршување на иконостасот се вклучил Аврам Дичов. Ја насликал престолната икона на Богородица со Христос, каде што оставил свој потпис, но истовремено насликал и десетина други икони за горната зона на иконостасот.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 95.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 Цветковски, Сашо (2010). „Живописот на Аврам Дичов во црквата Св. Никола с. Брждани - Кичевско“ (PDF). Патримониум. Посетено на 5 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]