Петта охридска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Петта охридска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Ѓорѓи“ во градот Охрид. Моментално, парохиски свештеник е Ефтим Бетински.[1]

Во состав на оваа парохија е и селото Рамне.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“
(парохиска црква)
Охрид 1834 Sv.Gjorgjia-Ohrid.jpg
Црква „Св. Илија“ Рамне 1907 Црква „Св. Илија“ - Рамне 4.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Рамне 1967 Црква „Св. Атанасиј“ - Рамне.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Петта охридска парохија“. Посетено на 2019-12-11.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°7′3″N 20°48′48″E / 41.11750° N; 20.81333° E / 41.11750; 20.81333