Белчишка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Белчишка парохија — парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија во Дебарско-кичевската епархија во Охридското архијерејско намесништво со седиште во црквата „Св. Никола“ во селото Белчишта. Во составот на оваа парохија се селата Белчишта, Лешани, Злести, Ботун, Црвена Вода, Песочани, Ново Село, Грко Поле, Горно и Долно Средоречие.[1] Парохиски свештеник нема. Ја опслужува пензионираниот свештеник Душан Јорданоски (сост. 2016).

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списoкот да не е целосен:

име место изградена слика
Црква „Св. Никола“ Белчишта 1977 (обновена)
(главна парохиска црква)
Викиекспедиција Дебарца 63.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Белчишта 21 век Викиекспедиција Дебарца 62.jpg
Црква „Св. Никола“ Лешани 1909 Викиекспедиција Дебарца 80.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Лешани 31 век Викиекспедиција Дебарца 92.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Лешани 1979
Црква „Св. Петар“ Лешани 21 век
Црква „Покров на Пресвета Богородица“ Лешани 1979 Викиекспедиција Дебарца 101.jpg
Црква „Сите Светители“ Лешани 1979 Викиекспедиција Дебарца 98.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Злести 1892 Викиекспедиција Дебарца 28.jpg
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Злести 21 век Викиекспедиција Дебарца 42.jpg
Црква „Св. Богородица“ Ботун 1895 Annunciation mid XV Century, St Mary Church in Botun, Ohrid Icon Gallery.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Ботун 1974
Црква „Св. Богородица“ (нова) Ботун 1991 Викиекспедиција Дебарца 14.jpg
Црква „Св. Кирил и Методиј“ Песочани крај на 20 век Викиекспедиција Дебарца 173.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Песочани н.п Vlez.jpg
Црква „Св. Богородица“ Ново Село почеток на 20 век Викиекспедиција Дебарца 165.jpg
Црква „Св. Петка“ Ново Село 21 век
Црква „Св. Ѓорѓи“ Грко Поле почеток на 20 век Викиекспедиција Дебарца 148.jpg
Црква „Св. Богородица“ Ново Село почеток на 20 век Викиекспедиција Дебарца 165.jpg
Црква „Св. Богородица“ Горно Средоречие / Долно Средоречие 1936 Викиекспедиција Дебарца 156.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°18′14″N 20°50′02″E / 41.30389° N; 20.83389° E / 41.30389; 20.83389