Црква „Покров на Пресвета Богородица“ - Лешани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Покров на Пресвета Богородица
Викиекспедиција Дебарца 101.jpg

Поглед на новата црква во дворот на Лешанскиот манастир

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба

Координати 41°16′47″N 20°51′11″E / 41.27972° СГШ; 20.85306° ИГД / 41.27972; 20.85306Координати: 41°16′47″N 20°51′11″E / 41.27972° СГШ; 20.85306° ИГД / 41.27972; 20.85306
Место Лешани
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 2012 - 2017
Осветување 2017
Архитектонски опис

Покров на Пресвета Богородица — нова манастирска црква на Лешанскиот манастир. Црквата е сместена во охридското село Лешани.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната од страна на отецот Вартоломеј по повод појавување на неракотворениот лик на пресветата Мајка Божја.[1] Изградбата започнала во 2012 и завршила во 2017 година.[2] Осветена е на 29 октомври 2017 г.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Казиовска, Соња (6 јуни 2015). „Луѓе бараат иљач од сите светии во манастирот над Лешани“. Дневник. Скопје: МПМ Македонија. Посетено на 15 септември 2016.
  2. „Осветена црквата „Покров на Пресвета Богородица" во Лешани“. Охриднет. 29 октомври 2017. Посетено на 25 декември 2021.
  3. „Осветена црквата „Покров на Пресвета Богородица" во село Лешани“. Канал 5. 29 октомври 2017. Посетено на 15 декември 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]