Црква „Св. Ѓорѓи“ - Злести

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција Дебарца 19.jpg

Поглед на црквата заедно со камбанаријата и селските гробишта

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба
Координати 41°16′52″N 20°49′50″E / 41.28111° СГШ; 20.83056° ИГД / 41.28111; 20.83056Координати: 41°16′52″N 20°49′50″E / 41.28111° СГШ; 20.83056° ИГД / 41.28111; 20.83056
Населено место Злести
Општина Дебарца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1892
Завршено 1899
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Георги или Свети Ѓорѓија) — главна селска црква на селото Злести, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата започнала да се гради во 1892 година[1], а била целосно завршена во 1899 година.

Црквата била ограбена во 2010 година, кога од нејзе биле одземени 1000 денари и една икона.[2]

На црквата траат градежни работи за обнова на покривот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. Дебарско-кичевска епархија (македонски). конс. 30 август 2016. 
  2. „Во Злести украдена икона на Свети Ѓорѓи“. OhridLive.com (македонски). Охрид. 25 јули 2010. конс. 30 август 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]