Црква „Св. Атанасиј“ - Лешани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција Дебарца 92.jpg

Поглед на црквата од далечина

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба
Координати 41°16′48″N 20°51′45″E / 41.28000° N; 20.86250° E / 41.28000; 20.86250Координати: 41°16′48″N 20°51′45″E / 41.28000° N; 20.86250° E / 41.28000; 20.86250
Населено место Лешани
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — нова црква во селото Лешани, сместена на ридот над селото, а до нејзе се наоѓа голем крст.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена на место, каде одамна имало бигорен камен на кој во горниот дел имало издлабена ниша, во која имало остатоци од живопис. Воедно, во месноста биле пронајдени и средновековни керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Китевски, Марко (27 март 2015). „Цркви и манастири во Охридско“. Македонска информативна агенција. Скопје. Посетено на 9 септември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]