Црква „Св. Ѓорѓи“ - Грко Поле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција Дебарца 148.jpg

Поглед на црквата „Св. Ѓорѓи“

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба
Координати 41°17′31.9″N 20°52′01.5″E / 41.292194° N; 20.867083° E / 41.292194; 20.867083Координати: 41°17′31.9″N 20°52′01.5″E / 41.292194° N; 20.867083° E / 41.292194; 20.867083
Населено место Грко Поле
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Георги или Свети Ѓорѓија) — главна селска црква во селото Грко Поле, во областа Дебрца.[1]

Црквата се наоѓа на рид кој се издига североисточно од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Познато е дека црквата ја граделе членови на родот Лазоровци од Малесија, кои по името на областа од којашто потекнуваат ги нарекуваат и Малесорци.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Според кажување на жител на селото. Забележале Марио Шаревски, Тони Ристовски и Кирил Симеоновски на 13 август 2016 година, при спроведување на Викиекспедиција во областа Дебрца.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]