Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Песочани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Кирил и Методиј
Викиекспедиција Дебарца 173.jpg

Поглед на црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Песочани

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба
Координати 41°19′23″N 20°47′33″E / 41.32306° N; 20.79250° E / 41.32306; 20.79250Координати: 41°19′23″N 20°47′33″E / 41.32306° N; 20.79250° E / 41.32306; 20.79250
Населено место Песочани
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кирил и Методиј
Изградба XX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Кирил и Методиј — главна селска црква во селото Песочани. Црквата е сместена на влезот на селото, покрај магистралниот пат Кичево-Охрид. Околу нејзе се наоѓаат главните селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена кон крајот на XX век.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридско архијерејско намесништво — Белчишка парохија“. Дебарско-кичевска епархија. 30 јануари 2015. Посетено на 4 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]