Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Лешани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба

Координати 41°16′34″N 20°51′38″E / 41.27611° СГШ; 20.86056° ИГД / 41.27611; 20.86056Координати: 41°16′34″N 20°51′38″E / 41.27611° СГШ; 20.86056° ИГД / 41.27611; 20.86056
Место Лешани
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Завршено 1979 (возообновена)
Архитектонски опис

Успение на Пресв. Богородица (Св. Богородица) — црква во охридското село Лешани, Општина Дебрца. Му припаѓа на Охридското архијерејско намесништво во Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е најстариот храм во селото. Првично се наоѓала во месноста Кутлиште, а потоа е преместена на сретселото. По изградбата на црквата „Св. Никола“ оваа црква се запустила, и сите престолни и празнични икони од нејзиниот иконостас са пренесени во новата црква. Во 1979 г. храмот е возобновен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви и манастири во Охридско“. МИА. 2 март 2015. Архивирано од изворникот на 2017-07-29. Посетено на 28 јули 2017.