Црква „Св. Атанасиј“ - Белчишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција Дебарца 62.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба
Координати 41°17′52″N 20°50′10″E / 41.29778° N; 20.83611° E / 41.29778; 20.83611Координати: 41°17′52″N 20°50′10″E / 41.29778° N; 20.83611° E / 41.29778; 20.83611
Населено место Белчишта
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — новоизградена селска црква во селото Белчишта, сместена југоисточно од селото, на патот кон селото Долно Средоречие.

Црквата сè уште е во изградба, а до нејзе се издигнува и камбанарија.

Поглед од далечина на црквата

Претставува еднокорабна градба со купола во средишниот дел. Пред самата црква, од западната страна, се наоѓаат остатоци од постар параклис, изграден од бигор, со правоаголна ниша во средината.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Христијански храмови и свети места во Охридско“. Македонска нација. Посетено на 2010-07-25.
  2. „Христијански храмови и свети места во Охридско“, Гоце Ангеличин – Жура, Охрид 2007

Надворешни врски[уреди | уреди извор]