Црква „Св. Никола“ - Белчишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција Дебарца 63.jpg

Поглед на црквата заедно со селските гробишта

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба
Координати 41°18′14″N 20°50′02″E / 41.30389° СГШ; 20.83389° ИГД / 41.30389; 20.83389Координати: 41°18′14″N 20°50′02″E / 41.30389° СГШ; 20.83389° ИГД / 41.30389; 20.83389
Населено место Белчишта
Општина Дебарца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква на селото Белчишта, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта. Се наоѓа североисточно од селото на падините на ридот. Била обновена во 1977 година.

Престолните икони во црквата се насликани од Серафим Зограф и Аврам Дичов, син на Дичо Зограф.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Била изградена во текот на XIX век, од кога потекнува и нејзиниот иконостас.[3] Била обновена во 1977 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Христијански храмови и свети места во Охридско“ (македонски). Македонска нација. конс. 2010-07-25. 
  2. „Христијански храмови и свети места во Охридско“, Гоце Ангеличин – Жура, Охрид 2007
  3. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. Дебарско-кичевска епархија (македонски). конс. 30 август 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]