Црква „Св. Богородица“ - Ново Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Викиекспедиција Дебарца 165.jpg

Поглед на црквата „Св. Богородица“ во Ново Село

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба

Координати 41°18′35.4″N 20°48′37.8″E / 41.309833° СГШ; 20.810500° ИГД / 41.309833; 20.810500Координати: 41°18′35.4″N 20°48′37.8″E / 41.309833° СГШ; 20.810500° ИГД / 41.309833; 20.810500
Место Ново Село (Охридско)
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Изградба XX век
Архитектонски опис

Света Богородица — главна селска црква во селото Ново Село. Црквата е сместена на крајот на селото. Околу нејзе се наоѓаат главните селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена на темелите на постара црква на почетокот на XX век.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата претставува крсто-куполен храм, при што куполата е осумаголна.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридско архијерејско намесништво — Белчишка парохија“. Дебарско-кичевска епархија. 30 јануари 2015. Посетено на 21 септември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]