Црква „Св. Богородица“ - Горно Средоречие

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Викиекспедиција Дебарца 156.jpg

Влезот на црквата „Св. Богородица“ во Горно Средоречие

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба
Координати 41°18′03.9″N 20°50′56.9″E / 41.301083° СГШ; 20.849139° ИГД / 41.301083; 20.849139Координати: 41°18′03.9″N 20°50′56.9″E / 41.301083° СГШ; 20.849139° ИГД / 41.301083; 20.849139
Населено место Горно Средоречие
Општина Дебарца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Изградба 1936
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Богородица — главна селска црква на селата Горно и Долно Средоречие.[1] Црквата се наоѓа на рид кој се издига западно од селото.

Околу црквата се наоѓаат и самите селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Над влезот од црквата, на ѕидот од десната страна е запишана 1936 година, што укажува на периодот кога истата била изградена.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Според кажување на жител на селото. Забележале Марио Шаревски, Тони Ристовски и Кирил Симеоновски на 13 август 2016 година, при спроведување на Викиекспедиција во областа Дебарца.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]