Црква „Св. Никола“ - Лешани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција Дебарца 80.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба
Координати 41°16′32″N 20°51′50″E / 41.27556° N; 20.86389° E / 41.27556; 20.86389Координати: 41°16′32″N 20°51′50″E / 41.27556° N; 20.86389° E / 41.27556; 20.86389
Населено место Лешани
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1909
Завршено 1919 (1976)
Осветување 1920
Рушење 1976
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква на селото Лешани, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.

Старата црква од 1909 година, која имала под околу 80 см под површината на земјата, а на западната и јужната страна припрата, била урната и на нејзино место била изградена денешната црква, која целосно ја заменила црквата „Успение на Пресвета Богородица“ како главна селска црква.[1]

Сите престолни и празнични икони во црквата се насликани од Русалим Крстев од Лазарополе,[2] кои биле пренесени од иконостасот на старата црква Успение на Пресвета Богородица.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Била градена од 1909 до 1919 година, а била осветена во 1920 година. Иконите на иконостасот се изработени од Русалим Крстев од Лазарополе во 1909 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Китевски, Марко (27 март 2015). „Цркви и манастири во Охридско“. Македонска информативна агенција. Скопје. Посетено на 7 септември 2016.
  2. 2,0 2,1 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 30 август 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]