Дебарско-реканска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата „Св. Преподобна Петка“ во Дебар е седиште на парохијата

Дебарско-реканска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Дебарското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во градската црква „Св. Преподобна Петка“ во Дебар.[1]

Во состав на оваа парохија се градот Дебар и селата: Баниште, Татар Елевци, Рајчица, Долно Косоврасти, Горно Косоврасти, Долно Мелничани, Горно Мелничани, Горенци, Пареши, Броштица, Осој, Гари, Лазарополе, Тресонче, Селце, Росоки, Јанче, Галичник, Требиште, Велебрдо, Битуше, Ростуше, Џепиште и Луково.[2]

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Преподобна Петка“ Дебар 1920
(главна парохиска црква)
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Дебар XIX век
Црква „Св. Великомаченичка Петка“ Дебар XIX век
Црква „Св. Недела“ Дебар XX век
Параклис „Св. Никола“ Дебар XX век
Параклис „Св. Преображение“ Дебар XX век
Црква „Св. Димитриј“ Баниште XIX век
Црква „Св. Јован Крстител“ Баниште XX век
Црква „Св. Илија“ Баниште XIV век
Црква „Св. Димитриј“ Татар Елевци XX век
Црква „Св. Варвара“ Рајчица XIV век
Црква „Св. Атанасиј“ Рајчица
Црква „Св. Димитриј“ Рајчица
Црква „Св. Ѓорѓи“ Рајчица XIX век
Параклис „Св. Григориј Палама, Нектариј Битолски и Јован Кукузел“ Рајчица
Црква „Св. Никола“ Долно Косоврасти XIX век/1985
Црква „Св. Никола“ Горно Косоврасти
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Долно Мелничани XIX век
Црква „Св. Кузман и Дамјан“ Горно Мелничани XIX век
Црква „Св. Варвара“ Горенци 1926/1927
Црква „Св. Димитриј“ Пареши XX век
Црква „Св. Димитриј“ Броштица
Црква „Св. Ѓорѓи“ Осој
Параклис „Св. Петка“ Осој
Параклис „Св. Архангел Михаил“ Осој
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Гари XIX век
Параклис „Св. Петка“ Гари XX век
Параклис „Св. Јован Крстител“ Гари XX век
Црква „Св. Ѓорѓи“ Лазарополе XIX век
Црква „Св. Петка“ Лазарополе
Параклис „Св. Атанасиј“ Лазарополе XX век
Параклис „Св. Спас“ Лазарополе XX век
Параклис „Св. Никола“ Лазарополе XX век
Црква „Св. Петар и Павле“ Тресонче XIX век
Црква „Св. Петка“ Тресонче XX век
Црква „Св. Никола“ Тресонче XVIII век
Црква „Св. Јован Крстител“ Тресонче XX век
Црква „Св. Илија“ Селце XIX век
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Росоки XIX век
Црква „Св. Преображение“ Росоки XVIII век
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Јанче XIX век
Црква „Св. Илија“ Јанче
Црква „Св. Петар и Павле“ Галичник 1932/33
Црква „Св. Петка“ Тресонче XIX век/1995-2000
Црква „Св. Ахил Лариски“ Требиште XIX век
Црква „Св. Ѓорѓи“ Велебрдо 1970
Црква „Св. Архангел Михаил“ Битуше XIX век
Црква „Св. Илија“ Битуше 1995
Црква „Св. Преображение“ Битуше
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Ростуше XIX век
Црква „Св. Архангел Михаил“ Џепиште XIX век/1996-1997
Црква „Св. Атанасиј“ Луково XIX век
Црква „Св. Ѓорѓи“ Луково XIV век/XV век
Црква „Св. Варвара“ Луково XIX век
Црква „Св. Кузман и Дамјан“ Луково XVII век
Црква „Св. Лука“ Луково

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 35.
  2. „archive.ph“. archive.ph. Архивирано од изворникот на 2012-07-29. Посетено на 2022-12-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°59′35″N 22°11′06″E / 41.99306° СГШ; 22.18500° ИГД / 41.99306; 22.18500