Шеста охридска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шеста охридска парохија — православна парохија, дел од Охридското архиерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Парохиски свештеник е протојереј Димитрие Кочоски (сос. 2016). Седиштето на парохијата е во охридската црква во „Св. Георгиј“. Во состав на оваа парохија е и селато Рамне.


Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Георгиј“
(парохиска црква)
Охрид 1834 Sv.Gjorgjia-Ohrid.jpg
Црква „Св. Илија“ Рамне 1907
Црква „Св. Атанасиј“ Рамне 1967

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.