Црква „Св. Илија“ - Сланско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Сланско 2.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Бродска
Местоположба
Координати 41°29′33.37″N 21°13′36.35″E / 41.4926028° N; 21.2267639° E / 41.4926028; 21.2267639Координати: 41°29′33.37″N 21°13′36.35″E / 41.4926028° N; 21.2267639° E / 41.4926028; 21.2267639
Населено место Сланско
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1934
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — гробјанска црква во поречкото село Сланско.[1][2]

Црквата е сместена на еден рид во рамките на селото помеѓу борови дрвја.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1934 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 "Цркви во Бродската парохија". Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2 ноември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]