Црква „Св. Богородица“ - Македонски Брод

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Bogorodica od Brod 26.JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Бродска
Местоположба
Населено место Македонски Брод
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 1872
Живопис 1883 - 1885 (прв), 1988 (втор)
Зограф Николај (прв), Јован и Гоце Милески (втор)
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Богордица претставува централна катедралска и парохиска црква во Македонски Брод. Црквата е изградена во 1872 година. Иконостасот и иконите се дело на зографот Николај од Крушево, изработени во периодот од 1883 - 1885 година. Делумно е фрескоживописана во 1988 година од страна на зографите Јован и Гоце Милески.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2010-08-07.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]