Ложанска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ложанската селска црква „Св. Власиј“ е парохиско седиште

Ложанска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Струшкото архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Парохијата ја опслужува свештеникот Ристе Наумоски. Седиште на парохијата е ложанската селска црква „Св. Власиј“. Таа ги опфаќа селата: Ложани, Враништа, Подгорци, Лабуништа, Бороец и Јабланица.[1]

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Ова е списокот на црквите во селото. Можно е списокот да не е целосен:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Власиј“ Ложани
(парохиско седиште)
1893 Црква „Св. Власиј“ 2.jpg
Црква „Св. Преполовение“ Ложани 2010 Црква „Св. Преполовение“ -.jpg
Црква „Св. Богородица“ Ложани 2015 Манастир Света Богородица-Ложани.jpg
Црква „Св. Недела“ Ложани
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Враништа XI век Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ 01.jpg
Црква „Св. Никола“ Враништа 1804 Викиекспедиција во Дримкол 126.jpg
Црква „Св. Петка“ Враништа 2007 Paraskevi of Rome Vranishte 02.JPG
Црква „Св. Кузман и Дамјан“ Враништа 1985
Црква „Св. Архангел Михаил“ Враништа 1992
Црква „Св. Атанасиј“ Враништа 1973 Викиекспедиција во Дримкол 131.jpg
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Подгорци 1995 Викиекспедиција во Дримкол 103.jpg
Црква „Св. Јован Владимир“ Подгорци 1924 Викиекспедиција во Дримкол 104.jpg
Црква „Св. Никола“ Подгорци 1845
Црква „Св. Никола“ Лабуништа XIX век Викиекспедиција во Дримкол 23.jpg
Црква „Св. Илија“ Лабуништа 1977
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Бороец XIX век Викиекспедиција во Дримкол 17.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Бороец
Црква „Пророк Илија“ Јабланица 1896 Поглед на црквата „Св. Илија“ во Јабланица (1).jpg
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Јабланица 1976 Поглед на црквата „Св. Богородица“ во Јабланица (6).jpg
Црква „Св. Мина, Виктор и Викентиј“ Јабланица 1975 Црквата „Св. Мартинија“ во Јабланица.jpg
Црква „Св. Преполовение“ Јабланица 2003
Црква „Св. Илија“ Јабланица 1954 Sv.Ilija Jablanica -- Struga 1.jpg
Црква „Св. Петка“ Јабланица 2002 Поглед на црквата „Св. Петка“ во Јабланица (Збориште) (2).jpg
Црква „Св. Никола“ Јабланица 1996 Поглед на црквата „Св. Никола“ во селото Јабланица.jpg
Црква „Св. Петка Римска“ Јабланица 1994 Поглед на црквата „Св. Петка“ во Јабланица (Топлец) (2).jpg
Црква „Св. Недела“ Јабланица 1997

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°13′40″N 20°40′32″E / 41.22778° СГШ; 20.67556° ИГД / 41.22778; 20.67556