Четврта кичевска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кичевската градска катедрала Црква „Св. Петар и Павле“ е парохиско седиште

Трета кичевска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Кичевското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во кичевската градска соборна црква „Св. Петар и Павле“. Парохиски свештеник е Стевчо Тошевски (сост. 2015). Покрај дел од градот Кичево, парохијата ги опфаќа и селата: Букојчани, Јагол, Јагол Доленци, Кнежино, Лазаровци, Лешница, Манастирско Доленци, Мидинци, Ново Село, Осломеј, Осој, Поповјани, Премка, Раштани, Србјани, Тајмиште и Туин.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Петар и Павле“ Кичево
(парохиско седиште)
почеток на XX век Sv. Petar i Pavle -Kichevo 02.JPG
Црква „Св. Никола“ Букојчани 1882
Црква „Св. Никола“ Јагол 1848
Црква „Св. Богородица“ Јагол Доленци 1935/1936
Црква „Св. Димитриј“ Кнежино 1911 Викиекспедиција во Копачка 366.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Кнежино Викиекспедиција во Копачка 380.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Лазаровци крај на XVI век/почеток на XVII век
Црква „Св. Кузман и Дамјан“ Лешница XX век
Црква „Св. Димитриј“ Манастирско Доленци 2001 Викиекспедиција во Копачка 342.jpg
Црква „Св. Никола“ Манастирско Доленци
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Манастирско Доленци Викиекспедиција во Копачка 310.jpg
Црква „Св. Никола“ Манастирско Доленци Викиекспедиција во Копачка 328.jpg
Црква „Св. Петка“ Мидинци 1952 Св. Петка - Мидинци.JPG
Црква „Св. Богородица“ Ново Село почеток на XX век
Црква „Св. Богородица“ Осломеј 1921
Црква „Св. Недела“ Осој 1935-1937
Црква „Св. Петка“ Осој 1998
Црква „Св. Никола“ Поповјани 1993
Црква „Св. Илија“ Премка 1937/1938
Црква „Св. Атанасиј“ Премка 1871
Црква „Св. Ѓорѓи“ Раштани 1922
Црква „Св. Петар и Павле“ Србјани IX век Викиекспедиција во Копачка 361.jpg
Црква „Св. Петар и Павле“ Тајмиште 1861
Црква „Св. Петка“ Тајмиште 1975/1976 Sv. Petka -Tajmište.JPG
Црква „Св. Никола“ Туин 1922

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°30′41″N 20°57′48″E / 41.51139° N; 20.96333° E / 41.51139; 20.96333