Црква „Св. Атанасиј“ - Премка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј

Поглед на црквата со камбанаријата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Четврта кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°33′06.67″N 21°02′06.48″E / 41.5518528° СГШ; 21.0351333° ИГД / 41.5518528; 21.0351333Координати: 41°33′06.67″N 21°02′06.48″E / 41.5518528° СГШ; 21.0351333° ИГД / 41.5518528; 21.0351333
Место Премка
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1871
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — главна селска црква во кичевското село Премка, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото и околу нејзе се наоѓаат старите селски гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во средишниот дел на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Храмот бил подигнат во 1871 година,[2] иако во други извори се споменува и 1875 година.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата не е фрескоживописана.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Иконите на иконостасот се делот на Крсте и Трајан од 1866 година, а подоцна ги дополниле Павле и Здраве Велкоски од селото Премка.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2021-01-08.
  3. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 34.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]