Црква „Св. Петка“ - Тајмиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Sv. Petka -Tajmište.JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Четврта кичевска
Местоположба
Населено место Тајмиште
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Изградба 1975
Завршено 1976
Осветување 1974
Живопис 1976
Зограф Кузман Фрчкоски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — црква во кичевското село Тајмиште. Се наоѓа веднаш покрај регионалниот пат Кичево - Гостивар. Црквата е градена на постари темели, но сегашниот објект е изграден во 1975/76 година, кога е изработен и фрескоживописот од страна на зографот Кузман Фрчкоски. Осветена е една година пред тоа, во 1974 година. Црквата се наоѓа во Четвртата кичевска парохија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви во Кичевкото архијерејско намесништво“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2011-01-15.