Црква „Св. Никола“ - Букојчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Четврта кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°37′41″N 20°57′41″E / 41.62806° СГШ; 20.96139° ИГД / 41.62806; 20.96139Координати: 41°37′41″N 20°57′41″E / 41.62806° СГШ; 20.96139° ИГД / 41.62806; 20.96139
Место Букојчани
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1970-ти
Живопис 1976 - 1978
Архитектонски опис

Св. Николацрква во кичевското село Букојчани. Му припаѓа на Кичевското архијерејско намесништво во Дебарско-кичевската епархија на МПЦ — ОА.

Црквата е гробишен храм. Изградена е во 1970-тите на темели на црква од 1882 г. која потоа била урната. Фреските се дело на зографот Кузман Фрчкоски од Галичник, сликани во периодот од 1976 до 1978 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кичевско архијерејско намесништво“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2012-07-08. Посетено на 16 март 2014.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)