Црква „Св. Петар и Павле“ - Тајмиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Петар и Павле
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Четврта кичевска
Местоположба

Карта

Место Тајмиште
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Петар и Свети Павле
Изградба 1861 (прва градба)
1928 (втора градба)
Осветување 1928 (реосветена)
Живопис 1928
Зограф Данило Нестороски - Фрчкоски
Изгорена 1921
Архитектонски опис

Света Петар и Павле — црква во кичевското село Тајмиште. Изградена е во 1861 година, целосно изгорена во пожар во 1921 година, па повторно обновена и преосветена во 1928 година. Иконостасот и фреските се дело на Данило Нестороски - Фрчкоски од Галичник, изработени во 1928година. Црквата се наоѓа во Четвртата кичевска парохија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви во Кичевкото архијерејско намесништво“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2013-02-12. Посетено на 2011-01-15.