Црква „Св. Димитриј“ - Кнежино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Викиекспедиција во Копачка 366.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Четврта кичевска
Местоположба
Координати 41°31′16.37″N 20°54′59.32″E / 41.5212139° N; 20.9164778° E / 41.5212139; 20.9164778Координати: 41°31′16.37″N 20°54′59.32″E / 41.5212139° N; 20.9164778° E / 41.5212139; 20.9164778
Населено место Кнежино
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Изградба 1911
Осветување 30 октомври 2005
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј — главна селска и гробјанска црква во селото Кнежино.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во средишниот дел на селото, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1911 година. Истата била осветена дури на 10 октомври 2005 година од страна на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-01-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]