Црква „Св. Димитриј“ - Манастирско Доленци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Викиекспедиција во Копачка 342.jpg

Поглед на недоизградената црква

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Четврта кичевска
Местоположба
Координати 41°27′15.23″N 20°56′40.99″E / 41.4542306° СГШ; 20.9447194° ИГД / 41.4542306; 20.9447194Координати: 41°27′15.23″N 20°56′40.99″E / 41.4542306° СГШ; 20.9447194° ИГД / 41.4542306; 20.9447194
Населено место Манастирско Доленци
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Изградба 2001
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј — главна селска црква црква на селото Манастирско Доленци.[1]

Црквата не е изградена, иако започнала со градба во 2001 година.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на рид над селото, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелникот бил осветен и поставен на 26 јули 2001 година од страна на митрополитетот г. Тимотеј.[2]

Сепак, црквата до денес не е изградена во целост.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-22. конс. 2019-02-07. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]