Црква „Св. Никола“ - Манастирско Доленци (манастирска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција во Копачка 328.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Четврта кичевска
Местоположба
Координати 41°27′32.70″N 20°56′7.56″E / 41.4590833° N; 20.9354333° E / 41.4590833; 20.9354333Координати: 41°27′32.70″N 20°56′7.56″E / 41.4590833° N; 20.9354333° E / 41.4590833; 20.9354333
Населено место Манастирско Доленци
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — помала и една од двете манастирски цркви на средновековниот Кичевски манастир во селото Манастирско Доленци.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа од јужната страна на главната црква. Истата е позната како „зимска црква“.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-22. Посетено на 2019-02-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]