Црква „Св. Богородица“ - Осломеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Четврта кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°34′32.63″N 21°00′02.86″E / 41.5757306° СГШ; 21.0007944° ИГД / 41.5757306; 21.0007944Координати: 41°34′32.63″N 21°00′02.86″E / 41.5757306° СГШ; 21.0007944° ИГД / 41.5757306; 21.0007944
Место Осломеј
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Богородица
Изградба 1921
Осветување 1997
Архитектонски опис

Света Богородица — главна селска црква во кичевското село Осломеј, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа на раскрсницата, каде што се двои патот за самото село и за влезот во РЕК „Осломеј“. Околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена надвор од селото во јужна насока.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1921 година,[2] како што стои и на самиот натпис на црквата. Во 1986 година била обновена и преосветена во 1987 година од страна на митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј.[2]

Според други извори таа започнала да се гради во 1924 година на местото на некое старо црквиште.[3]

Црквата не била осветена до 1997 година, кога бил организиран голем црковно-народен собор.[4]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Во изминатиот период, црквата била обновена и добила нов покрив, а во црковниот двор била подигната трпезарија и камбанарија.[4]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Црквата поседува иконостас, кој бил подарок од Цветан Лазарески и потекнува од 1923 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2021-01-03.
  3. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 51.
  4. 4,0 4,1 Антоски, Зоран (2020-08-11). „Нова камбанарија и нов покрив за црквата „Света Богородица" во Осломеј“. Нова Македонија. Посетено на 2021-01-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]