Црква „Св. Ѓорѓи“ - Кнежино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција во Копачка 380.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Четврта кичевска
Местоположба
Координати 41°30′58.04″N 20°55′19.73″E / 41.5161222° N; 20.9221472° E / 41.5161222; 20.9221472Координати: 41°30′58.04″N 20°55′19.73″E / 41.5161222° N; 20.9221472° E / 41.5161222; 20.9221472
Населено место Кнежино
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — главна и единствена манастирска црква на средновековниот Кнежински манастир во селото Кнежино.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во средишниот дел на самиот манастир, кој се наоѓа пред самото село Кнежино.

Историја[уреди | уреди извор]

Се верува дека манастирската црква најпрвин била изградена во XII или XIII век. Подоцна, таа црква била срушена во 1736 година во времето на Австро-отоманските војни.[2]

Во 1973 година била подигната мала црквичка како привремено решение. Истата подоцна била срушена, бидејќи на нејзините темели се наоѓа самото археолошко наоѓалиште на стариот манастир, што е потврдено со спроведените археолошки ископувања.[2]

Денешната манастирска црква била започната во 1999 година, а истата била осветена во 2007 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Кнежинскиот манастир го прослави својот патрон „Свети Ѓорѓија Победоносец". Нова Македонија. 2018-12-09. Посетено на 2019-01-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]