Русјачка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Русјачка парохија — парохија која е под јурисдикција на Архијерејското намесништво од Македонски Брод и е со седиште во бродското село Русјаци во црквата „Воведение на Пресвета Богородица“.[1]

Во составот на ова парохија се селата: Русјаци, Латово, Пласница, Ореовец, Ижиште и Дворци.

Парохијата ја води парохискиот свештеник Марко Трпкоски.

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да не е целосен:

име населено место изградена слика
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Русјаци 1873
(главна парохиска црква)
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Русјаци.jpg
Црква „Св. Пантелејмон“ Русјаци 1669
Црква „Св. Богородица“ Латово 1881
Црква „Св. Петар и Павле“ Латово 1938
Црква „Св. Никола“ Пласница 1484 Црква „Св. Никола“ - Пласница 2.jpg
Црква „Св. Архангел Гаврил“ Ореовец 1628 Црква „Св. Архангел Гаврил“ - Ореовец 2.jpg
Црква „Св. Никола“ Ореовец 1692
Црква „Св. Никола“ Ижиште 1692 Црква во село Ижиште.jpg
Црква „Св. Илија“ Ижиште
Црква „Св. Недела“ Ижиште
Црква „Св. Недела“ Дворци 1893 Црква „Св. Недела“ - Дворци 9.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви во Русјачката парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 30 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°47′59″N 21°09′08″E / 41.79972° N; 21.15222° E / 41.79972; 21.15222