Црква „Св. Никола“ - Суводол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Суводол.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Бродска
Местоположба
Координати 41°31′13.59″N 21°14′32.69″E / 41.5204417° СГШ; 21.2424139° ИГД / 41.5204417; 21.2424139Координати: 41°31′13.59″N 21°14′32.69″E / 41.5204417° СГШ; 21.2424139° ИГД / 41.5204417; 21.2424139
Населено место Суводол
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1967
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во поречкото село Суводол.[1][2]

Црквата е сместена на излезот од селото, во непосредна близина на подрачното училиште и до регионалниот пат Македонски Брод-Прилеп. Во нејзиниот двор се наоѓаат и самите селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1967 година. Во текот на годините била доуредена и живописана.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Бродската парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 9 ноември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]