Црква „Св. Архангел Михаил“ - Девич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Црква „Св. Архангел Михаил“ крај пештерата Пешна (2).jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Бродска
Местоположба

Координати 41°32′48″N 21°14′59″E / 41.54667° СГШ; 21.24972° ИГД / 41.54667; 21.24972Координати: 41°32′48″N 21°14′59″E / 41.54667° СГШ; 21.24972° ИГД / 41.54667; 21.24972
Место Девич
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Архангел Михаил
Изградба 1998
Архитектонски опис

Свети Архангел Михаил — новоизградена манастирска црква во поречкото село Девич,[1] изградена во непосредна близина на пештерата Пешна.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Според поставената плоча вградена во ѕидот на црквата може да се дознае дека камен-темелникот на црквата бил поставен на 21 ноември 1998 година, а како ктитор се јавува Билјана Апостолова.

Галерија[уреди | уреди извор]

Внатрешноста на црквата

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Црквата катастарски спаѓа во селото Локвица, но сите извори како за црквата, така и за самата пештера го наведуваат селото Девич како село под кое се води.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]