Црква „Св. Никола“ - Сланско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ во село Сланско.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Бродска
Местоположба
Координати 41°29′25″N 21°13′37″E / 41.49028° N; 21.22694° E / 41.49028; 21.22694Координати: 41°29′25″N 21°13′37″E / 41.49028° N; 21.22694° E / 41.49028; 21.22694
Населено место Сланско
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1890
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во поречкото село Сланско.[1][2]

Црквата е сместена на самиот влез во селото, спроти спомениците посветени за борците од НОБ и Илинденското востание.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1890 година.[2]

Во периодот помеѓу 11 и 15 декември 2011 година, била извршена тешка кражба во црквата, каде биле украдени 16 икони, црковни книги, часослов на старословенски јазик, службеник на старословенски јазик и псалтир од 1703година.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 "Цркви во Бродската парохија". Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2 ноември 2017.
  3. "Ограбена црквата „Свети Никола"". Сител. 16.12.2011 - 11:59. Посетено на 2011-12-17. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]