Прејди на содржината

Псалтир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лист од Радомировиот псалтир

Псалтир[1][2] (книга со псалми) — дел од часослов кој содржи псалми и други песни за молитва и пеење на богослужба. Името доаѓа од грчкиот збор ψαλτήριον (псалтерион) за музички инструмент сличен на цитрата или харфата со која се пееле псалмите.

Во средниот век, ваквата книшка била и буквар од кој учеле да читаат приправниците за свештеници и другите верници. Често бил богато илустриран.

Најпознати македонски псалтири се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]