Велмејска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Велмејска парохија — парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија во Дебарско-кичевската епархија во Охридското архијерејско намесништво со седиште во црквата „Св. Никола“ во селото Велмеј.

Во составот на оваа парохија се селата Велмеј и Брежани.[1] Парохиски свештеник нема. Ја опслужува пензионираниот свештеник Димко Димески (сост. 2016).

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списoкот да не е целосен:

име место изградена слика
Црква „Св. Никола“ Велмеј XIII
(главна парохиска црква)
Викиекспедиција Дебарца 139.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Велмеј 1931 Викиекспедиција Дебарца 128.jpg
Црква „Св. Богородица Пречиста Ќелија“ Велмеј XIV век Викиекспедиција Дебарца 118.jpg
Црква „Св. Вознесение Христово“ Велмеј 2001/2004
Црква „Св. Атанасиј“ Брежани XIX век
Црква „Св. Петар и Павле“ Брежани 2003

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°17′54″N 20°54′06″E / 41.29833° N; 20.90167° E / 41.29833; 20.90167