Црква „Св. Петка“ - Грешница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ во село Грешница (1).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Бродска
Местоположба
Координати 41°33′42.90″N 21°11′27.08″E / 41.5619167° N; 21.1908556° E / 41.5619167; 21.1908556Координати: 41°33′42.90″N 21°11′27.08″E / 41.5619167° N; 21.1908556° E / 41.5619167; 21.1908556
Населено место Грешница
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — главна селска црква, во поречкото село Грешница.[1]

Црквата е сместена на самиот влез во селото. Во дворот на црквата се наоѓаат и самите селски гробишта

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]