Црква „Св. Ѓорѓи“ - Девич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Девич.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Бродска
Местоположба
Координати 41°33′02.54″N 21°13′26.58″E / 41.5507056° СГШ; 21.2240500° ИГД / 41.5507056; 21.2240500Координати: 41°33′02.54″N 21°13′26.58″E / 41.5507056° СГШ; 21.2240500° ИГД / 41.5507056; 21.2240500
Нас. место Девич
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во поречкото село Девич, сместена надвор од селото.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]