Четврта струшка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Четврта струшка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Струшкото архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Парохиски свештеник е Петар Бојчиноски (сос. 2016). Парохијата ги опфаќа селата Драслајца, Мороишта, Биџево, Ташмаруништа, Долна и дел од Горна Белица.

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Следува список на црквите во парохијата. Можно е списокот да не е целосен.[1]

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“
(парохиска црква)
Струга 1835 Црква,,Свети Ѓорѓи,, Струга , The Church of St.George , Struga.JPG
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Драслајца Црквата Света Богородица во Драслајца 12.jpg
Црква „Св. Недела“ Драслајца 1992 Црква "Св. вмч-ца Недела" во село Драслајца - Струшко.jpg
Црква „Св. Никола“ Мороишта 1985
Црква „Вознесение Христово“ Мороишта 1997 Манастир Свети Спас во Мороишта 03.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Биџево Свети Спас во Биџево.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Ташмаруништа
Црква „Св. Димитриј“ Ташмаруништа 1996
Црква „Св. Мина“ Ташмаруништа 2003
Црква „Св. Недела“ Ташмаруништа 2003
Црква „Св.Харалампиј“ Ташмаруништа 2007
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Долна Белица 1896 Викиекспедиција во Дримкол 146.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Долна Белица
Црква „Св. Петка“ Долна Белица 1988
Црква „Св. Троица“ Горна Белица

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°10′38.1″N 20°40′27.9″E / 41.177250° СГШ; 20.674417° ИГД / 41.177250; 20.674417