Црква „Св. Димитриј“ - Требино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црква „Св. Димитриј“ - Требино.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Бродска
Местоположба
Координати 41°31′39.93″N 21°12′24.84″E / 41.5277583° N; 21.2069000° E / 41.5277583; 21.2069000Координати: 41°31′39.93″N 21°12′24.84″E / 41.5277583° N; 21.2069000° E / 41.5277583; 21.2069000
Населено место Требино
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Изградба 1644
Завршено 1644
Живопис 1644
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј (понекогаш позната како Свети Димитрија) — главна селска црква, во поречкото село Требино.[1][2]

Црквата е сместена во западниот дел на селото. Во дворот на црквата се наоѓаат и самите селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата Свети Димитриј во селото Требино била подигната во 1644 година и поседува исклучително убав фрескоживопис од тоа време.[2] Истата се споменува и во ктиторскиот натпис.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Таа е еднокорабна гробишна црква.[3]

Идејно-тематската содржина на сликаната програма не излегува од рамките на традиционалните, поствизантиски стилски разбирања. Меѓу архијерејските ликови во олтарот е вклучено допојасјето на српскиот светител Сава (Немањиќ).[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Русјачката парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 16 ноември 2017.
  3. 3,0 3,1 3,2 Свети Димитрија“. Македонска енциклопедија , книга II (М-Ш): стр. 1320. (2009). Скопје: МАНУ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]