Црква „Св. Никола“ - Ижиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква во село Ижиште.jpg

Поглед на црквата во далечина
(фотографирано од сретселото на Ижиште)

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Русјачка
Местоположба
Координати 41°29′25″N 21°05′20″E / 41.49028° N; 21.08889° E / 41.49028; 21.08889Координати: 41°29′25″N 21°05′20″E / 41.49028° N; 21.08889° E / 41.49028; 21.08889
Населено место Ижиште
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба XIV или XVII век
Живопис XVII век
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во бродското село Ижиште.[1]

Црквата е сместена надвор од селото во североисточна насока, а околу нејзе се наоѓаат самите селски гробишта.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата претставува средновековна или поствизантиска градба.

Таа е еднокорабна гробишна црква.[2]

Целосно е живописана. Насликаното и стилските карактеристики (суво и речиси линеарно сликарство и сиромашната палета) се својствени на т.н. поствизантиска уметност застапена главно во периферните селски црквички на Балканот.[2]

Внимание предизвикува допојасјето на „Св. Ѓорѓи Нови (Кратовски)“ во фризот на мачениците.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Најпрвин била изградена во XIV век, а подоцна била обновена и живописана во XVII век, или пак целосно изградена во 1692 година.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 Свети Никола“. Македонска енциклопедија , книга II (М-Ш): стр. 1331. (2009). Скопје: МАНУ.
  3. „Русјачка парохија“. Посетено на 11 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]