Црква „Св. Атанасиј“ - Ковач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Ковач.jpg

Поглед на црквата, заедно со селските гробишта

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°40′41.99″N 21°08′01.39″E / 41.6783306° СГШ; 21.1337194° ИГД / 41.6783306; 21.1337194Координати: 41°40′41.99″N 21°08′01.39″E / 41.6783306° СГШ; 21.1337194° ИГД / 41.6783306; 21.1337194
Населено место Ковач
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1626
1891
Завршено XVII век
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј (позната и како Свети Атанас) — главна селска црква во поречкото село Ковач.[1][2]

Црквата е сместена во самото село, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Според ктиторскиот натпис, црквата е подигната и живописана во 1626 година.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата претставува еднокорабна градба.[3]

Сликаната програма е вешто приспособена на архитектурата. Меѓу светителите се застапени и српските култови Симеон и Сава (Немањиќ). Сликарството е со слаби уметнички квалитети.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Цркви во Манастиречката парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 17 октомври 2017.
  3. 3,0 3,1 3,2 Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Свети Атанасиј". Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 1319. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]