Црква „Св. Архангел Гаврил“ - Ореовец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Гаврил
Црква „Св. Архангел Гаврил“ - Ореовец 2.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Русјачка
Местоположба

Координати 41°29′34.14″N 21°07′49.49″E / 41.4928167° СГШ; 21.1304139° ИГД / 41.4928167; 21.1304139Координати: 41°29′34.14″N 21°07′49.49″E / 41.4928167° СГШ; 21.1304139° ИГД / 41.4928167; 21.1304139
Место Ореовец
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Архангел Михаил
Изградба 1628
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Свети Архангел Гаврил — главна селска поствизантиска црква во бродското село Ореовец.[1]

Црквата е сместена надвор од селото во западна насока, а околу нејзе се наоѓаат самите селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1628 година.[2] Во третата деценија на XVII век, исто така, е и живописана.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Претставува еднокорабна гробишна црква, која е целосно живописана.[3]

Во вообичаената сликана програма привлекува внимание претставата на риба како евхаристичен симбол, во цоклето на олтарот и допојасјето на Свети Сава (Српски) во фризот на маченици.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Русјачка парохија“. Посетено на 29 октомври 2017.
  3. 3,0 3,1 3,2 Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Свети Архангели“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 1317. Text "series " ignored (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]