Црква „Св. Никола“ - Ореовец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Bogorodica Odigitrija Oreovec Monastery.jpg

Богородица Патеводителка во црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Русјачка
Местоположба

Координати 41°29′33″N 21°7′50″E / 41.49250° СГШ; 21.13056° ИГД / 41.49250; 21.13056Координати: 41°29′33″N 21°7′50″E / 41.49250° СГШ; 21.13056° ИГД / 41.49250; 21.13056
Место Ореовец
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Завршено 1595
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен
Стил поствизантиски

Св. Архангел Михаил — манастирска црква во поречкото село Ореовец, Општина Македонски Брод. Му припаѓа на Бродското архијерејско намесништво во Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Црквата е сместена меѓу Долни и Горни Ореовец. Изградена е во поствизантиски стил. Во неа стои натпис кој вели дека е живописана во 1595 г. за време на султанот Мехмед III и изгледа оваа година воедно се однесува и на нејзината изградба или обнова.[2][3] Градбата претставува еднокорабен храм.[4] Меѓу фреските се забележува портретот на Свети Климент Охридски. На зачуваниот иконостас од крајоѕ на XVI век е поставен голем резбан крст со Распетието. Над вратата на манастирскиот храм е зачуван уште еден натпис со годината 1602.[5][6] Живописот е со висока уметничка вредност и близок на остварувањата на тајфата на мајсторот Никола Линотопски од Линотопската школа кој ја има работено црквата „Св. Димитриј“ во Палатица, Берско во 1570 г.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. Машниќ, М., Манастирот Ореоец, Скопје 2007, 57.
  3. Велев, Илија (2013). Средновековната духовна и книжевна традиција во Поречието, во: Луческа, Ели, Звонко Димоски, уредници. Сто години од раѓањето на Јозеф Обрембски. Прилеп-Poznan: Институт за старословенска култура - Прилеп, Инсититут за словенска филологија УАМ - Познањ. стр. 74. Посетено на 7 март 2014 г. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. 4,0 4,1 Македонска енциклопедија, том II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 1332. ISBN 978-608-203-024-1.
  5. Велев, Илија (2013). Средновековната духовна и книжевна традиција во Поречието, во: Луческа, Ели, Звонко Димоски, уредници. Сто години од раѓањето на Јозеф Обрембски. Прилеп-Poznan: Институт за старословенска култура - Прилеп, Инсититут за словенска филологија УАМ - Познањ. стр. 75. Посетено на 7 март 2014 г. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  6. Велев, Илија (1990). Преглед на средновековни цркви и манастири во Македонија. Наша Книга. стр. 137.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]