Втора кичевска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кичевската градска катедрала Црква „Св. Петар и Павле“ е парохиско седиште

Втора кичевска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Кичевското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во кичевската градска соборна црква „Св. Петар и Павле“. Покрај дел од градот Кичево, парохијата ги опфаќа и селата: Другово, Горно Добреноец, Долно Добреноец, Подвис, Лавчани, Јаворец, Долна Душегубица, Горна Душегубица, Кленоец, Попоец, Иванчишта, Малкоец, Ехлоец и Пополжани.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Петар и Павле“ Кичево
(парохиско седиште)
почеток на XX век Sv. Petar i Pavle -Kichevo 02.JPG
Црква „Св. Недела“ Другово 1996 Викиекспедиција во Копачка 335.jpg
Црква „Св. Никола“ Горно Добреноец 1938 Викиекспедиција во Копачка 185.jpg
Црква „Св. Варвара“ Долно Добреноец 2000 Викиекспедиција во Копачка 297.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Подвис XIX век Викиекспедиција во Копачка 274.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Лавчани Викиекспедиција во Копачка 245.jpg
Црква „Св. Никола“ Јаворец XX век Викиекспедиција во Копачка 279.jpg
Црква „Св. Богородица“ Горна и Долна Душегубица 1936 Викиекспедиција во Копачка 238.jpg
Црква „Св. Богородица“ Кленоец XIX век Викиекспедиција во Копачка 200.jpg
Црква „Св. Никола“ Попоец 1860 Викиекспедиција во Копачка 211.jpg
Црква „Св. Богородица“ Попоец
Црква „Св. Никола“ Иванчишта XIX век Викиекспедиција во Копачка 187.jpg
Црква „Св. Недела“ Малкоец 2004 Викиекспедиција во Копачка 227.jpg
Црква „Св. Пантелејмон“ Ехлоец 1850 Викиекспедиција во Копачка 172.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°30′41″N 20°57′48″E / 41.51139° СГШ; 20.96333° ИГД / 41.51139; 20.96333