Слатинска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Слатинска парохија — парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија во Дебарско-кичевската епархија во Охридското архијерејско намесништво со седиште во црквата „Св. Богородица“ во селото Слатино.

Во составот на оваа парохија се селата Слатино, Издеглавје, Сошани, Оздолени и Слатински Чифлик.[1] Парохиски свештеник нема. Ја опслужува пензионираниот свештеник Димко Димески (сост. 2016).

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списoкот да не е целосен:

име место изградена слика
Црква „Св. Богородица“ Слатино ?
(главна парохиска црква)
Црква „Св. Недела“ Слатино 1858 Викиекспедиција Дебарца 201.jpg
Црква „Св. Јован Крстител“ Слатино 2002 (обновена) Викиекспедиција Дебарца 214.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Издеглавје XX век Викиекспедиција Дебарца 223.jpg
Црква „Св. Софија“ Издеглавје 2001 Викиекспедиција Дебарца 226.jpg
Црква „Св. Никола“ Издеглавје
Црква „Св. Ѓорѓи“ Сошани Викиекспедиција Дебарца 185.jpg
Црква „Св. Никола“ Сошани 2010
Црква „Св. Ѓорѓи“ Оздолени Викиекспедиција Дебарца 196.jpg
Црква „Св. Никола“ Оздолени
Црква „Св. Богородица“ Слатински Чифлик 1997 Викиекспедиција Дебарца 219.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°20′48″N 20°52′8″E / 41.34667° СГШ; 20.86889° ИГД / 41.34667; 20.86889