Црква „Св. Софија“ - Издеглавје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Софија
Викиекспедиција Дебарца 226.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Слатинска
Местоположба
Координати 41°21′00″N 20°49′25″E / 41.35000° СГШ; 20.82361° ИГД / 41.35000; 20.82361Координати: 41°21′00″N 20°49′25″E / 41.35000° СГШ; 20.82361° ИГД / 41.35000; 20.82361
Населено место Издеглавје
Општина Дебарца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Софија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Софија — помала црква во селото Издеглавје, сместена надвор од селото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“ (македонски). Дебарско-кичевска епархија. конс. 22 октомври 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]