Црква „Св. Ѓорѓи“ - Оздолени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција Дебарца 196.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Слатинска
Местоположба
Координати 41°19′54″N 20°51′04″E / 41.33167° N; 20.85111° E / 41.33167; 20.85111Координати: 41°19′54″N 20°51′04″E / 41.33167° N; 20.85111° E / 41.33167; 20.85111
Населено место Оздолени
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — главна селска црква на селото Оздолени, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на влезот во селото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешност
Внатрешност

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]